Další díl historické rubriky bude věnován poněkud mladšímu hráči, než tomu bylo v minulých případech. V šestém pokračování si shrneme kariéru Petra Fraňka, litvínovského odchovance, jenž svoje působení v nejvyšší soutěži začal a později také zakončil právě na severu Čech.
Brzy tomu bude pět let, co Franěk ukončil aktivní hokejovou kariéru. Dnes už čtyřiačtyřicetiletý brankář v extralize odchytal bezmála pět set utkání (498) a výrazným písmem se zapsal do paměti černožlutých fanoušků. „Užívám si hokej z tribuny. A vůbec nic to se mnou nedělá. Fandím samozřejmě Litvínovu, aby vyhrál titul. Vždyť skoro všechny kluky z týmu znám,“ říkal Franěk po konci kariéry. Titulu se nakonec dočkal alespoň jako divák, Litvínov ho získal hned v další sezoně. Začátky a americká štace
Petr Franěk přišel na svět 6. dubna 1975 v Mostě. V naší nejvyšší soutěži debutoval v sezoně 1993/94 a hned odchytal dohromady třináct utkání. Mladého brankáře si ve vstupním draftu roku 1993 vybral tým Quebec Nordiques, jakožto celkově 205. v pořadí. Před odchodem do zámoří Franěk ještě chytal dvě sezony za Litvínov, v té druhé nastoupil celkem k 52 utkáním a s chemiky postoupil až do finále play off, ve kterém litvínovští nestačili na Vsetín. Jeho statistiky z tohoto ročníku byly velmi dobré, úspěšnost zásahů po základní části byla 92,25 %, v play off se dostala až na 93,3 %.V té době zažil úspěch, na který vzpomínal v roce 2014 v rozhovoru pro iDnes.cz. „Nejkrásnější vzpomínky mám na mistrovství světa 1996 ve Vídni, kde jsme získali zlato. Byl jsem tam jako třetí brankář a mladý kluk coby trojka za Romanem Turkem a Romanem Čechmánkem. To byla dobrá brankářská společnost,“ uvedl „Fráňa“.
Za velkou louží si zachytal American Hockey League za Hershey Bears, mimo jiné vyzkoušel i soutěže jako IHL nebo CoHL. Do nejprestižnější hokejové ligy světa se však prosadit nedokázal a v roce 1999 se tak vrátil do Evropy.
Německo, Vary a Slavie
Překvapivě ne do Česka, Franěk na rok okusil německou extraligu v dresu Nürnberg Ice Tigers. Následoval návrat do naší extraligy, v dalších třech letech nastupoval za Karlovy Vary, kde se vypracoval v nezpochybnitelnou jedničku. Úspěšnost zásahů sahající až k 94 % a průměr obdržených branek okolo 2,5 na zápas – to byla tehdejší vizitka Petra Fraňka.Přesto všechno zažil ve Varech i špatné období. „Člověk si většinou pamatuje to lepší, ale jednou jsem zažil s Karlovými Vary baráž o udržení v extralize. Nevzpomínám na to moc rád. Měli jsme sice ve Varech silné mužstvo, ovšem nepovedl se nám start a spadli jsme do baráže. Naštěstí jsme se udrželi proti Chomutovu, ale soupeř vzdoroval a stálo nás hodně sil, abychom zvládli očekávanou záchranu,“ nechal se slyšet.
Skvělé výkony okouzlily pražskou Slavii, do které Franěk v roce 2004 odešel a hned zazářil ve vyřazovací části. S Pražany podobně jako s Litvínovem sahal po mistrovském titulu, a to dokonce dvakrát. „O titul jsem usiloval i dvakrát se Slavií pod vedením trenéra Vládi Růžičky, a to nám proti Zlínu a pak i proti Spartě chyběl kousek. Prostě tahle finále byla hratelnější než předtím se Vsetínem, který neměl konkurenci.“
Návrat domů
Před ročníkem 2007/08 ohlásil návrat do mateřského klubu na severu Čech. Za Litvínov zvládl ještě sedm sezon, ve kterých stále ukazoval, jak kvalitním brankářem je. Franěk navíc mohl předat cenné zkušenosti mladému Pavlu Francouzovi, jenž v roce 2015 dovedl Severočechy k titulu.Poslední rok Franěk odehrál jen tři zápasy, víc mu zdraví nedovolilo. „Bylo to jen několik zápasů a přiznám se, že si soupeře už ani nevybavuji. Pronásledovaly mě zdravotní problémy. Jen jsem trénoval a čekal na konec ligy,“ řekl v již zmiňovaném rozhovoru pro iDnes.cz.
Tak či onak, Petr Franěk se bezpochyby řadí mezi nejúspěšnější zástupce litvínovské brankářské školy.