Zápasy 28.02.2013
Autor: Ondřej Vlk, foto: Ondřej Vlk

Junioři: Rozjetý Chomutov nedokázal zastavit ani skvělý Horák, Litvínov padl 0:4

Litvínov hostil v 7. kole kole své rivaly z Chomutova. Chemici do zápasu nevstoupili špatně, vytvořili si několik slibných šancí, které však nedokázali proměnit. Hosté dokázali šťastným gólem strhnout vedení na svou stranu. Poté už dominoval Chomutov a litvínovští hráči mohli děkovat je svému brankaři Horákovi, že výsledek neskočil větším rozdílem než 4:0!
40. kolo, 28.2.2013, Extraliga juniorů 2012/13
0:4
0:1, 0:1, 0:2

Horák - Cvrk, Svoboda, Jurčík, Hora, Strejček, Kasal, Zavřel, Písařík, Válek, Trübenekr, Zdeněk, Šesták, Mical, Švarc, Smolka.

Chomutov

Strmeň - Havel, Pelc, Horváth, Kopáč, Šulák, Kolář, Szathmáry, Tejnor - Fronk, Deveri, Novák L., Kaše, Hrabák, Peštuka, Lenhert, Novák J., Huňady, Chrpa, Hlava.
Branky a nahrávky:16. Havel (L.), 30. Fronk (Šulák), 41. Havel (Lenhert), 59. Havel. Rozhodčí: Florian - Rozlílek, Koskuba. Vyloučení: 4:4. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 110. Střely na branku: 41:39. Průběh utkání: 0:4.

Na zimním stadionu Ivana Hlinky se schylovalo k odpolednímu podkrušnohorskému derby s nedalekým rivalem z Chomutova. Před zápasem se v Litvínově objevila vzácná návštěva, trenér olympijských vítězů z Nagana Slavomír Lener.

Chemici vstoupili do utkání aktivněji, už po 30 vteřinách musel Strmeň zasahovat. Poté přebrali iniciativu hosté, v šesté minutě se dostal do šance Fronk, ale Horák dokázal jeho střelu pod horní tyč skvěle vytěsnit lapačkou! O dvě minuty později si vystřihl krásné sólo Zavřel, z dvou bránících hráčů Chomutova udělal kužele a jeho střele chyběli jen milimetry, aby skončila za zády Strmeně.

V další šanci pirátů se objevil Hrabák, který dostal přesnou střílenou přihrávku od Fronka. Ale prvně jmenovaný nepřekonal Horáka, který se výborně roztáhl na čáře a střelu vyrazil nad branku! Z další šance už gól padl a to do sítě domácích. Radek Havel napřáhl na modré čáře a se štěstím propálil vše, co mu stálo v cestě! Vzhledem k problému s rozbitým mantinelem se první třetina dohrávala až po přestávce.

Čtyři minuty před koncem první třetiny pálil od modré Šesták, ale jeho střelu lapil Strmeň do své lapačky! „Myslím si, že jsme nezačali vůbec špatně. Ba naopak v první třetině jsme měli pár dobrých šancí, které se nám bohužel nepodařilo proměnit, a soupeř ke konci třetiny dal trochu šťastný gól,“ hodnotí úvodní třetinu obránce Hora.

Prostřední perioda se chemikům příliš nepovedla a gólman Horák se musel vytáhnout několika skvělými zákroky. Ve 26. minutě hráli litvínovští oslabení 3 proti 5 a Horák a celá bránící trojice se měli co ohánět. Domácí brankář v této přesilové hře musel předvést několik těžkých zákroků, aby udržel svůj tým od pohromy!

Chomutov opět udeřil, chemici nedokázali vyhodit puk a Šulákovu střelu dorazil za horákova záda Jiří Fronk! Ve 35. minutě piráti skvěle kombinovali, z vrcholu kruhu se dostal ke střele Pelc, který měl před sebou dokrytou branku. Horák však vystavil jeho střele ukázkový semafor a nedovolil hostujícímu hráči vstřelit další branku.

Dvě minuty před koncem prostředního dějství se dostal do úniku Mical, ale jeho slabá střela neměla naději na úspěch. „Ve druhé třetině se nám podařilo ubránit oslabení pět na tři, což nás mělo nakopnout, ale nestalo se tak a vzápětí jsme ještě inkasovali druhou branku,“ popisuje průběh druhé třetiny zkušený domácí bek Hora.

Do závěrečného dějství chemici vstoupili opět vlažně, už po 33 vteřinách vedli piráti od tři branky, když Radek Havel propálil přesnou ranou z první Horáka mezi betony! Ve čtvrté minutě třetí třetiny pláchl Chrpa domácí obraně a nedovoleným způsobem ho musel zastavit Válek.

Za jeho faul bylo nařízeno trestné střílení, ale Chrpa při svém nájezdu upadl, takže Horák nemusel ani zasahovat. V závěru zápasu si vytvořil obrovskou šanci Jurčík, zbavil se dvou hráčů, a když už to vypadalo, že po jeho bekhendovém blafáku skončí puk v brance. Tak zázračně zasáhl lapačkou hostující Strmeň. Chemici se už navíc nezmohli i přes závěrečnou powerplay se jim branku přidat nepodařilo a v závěru zápasu trefil opuštěnou klec Radek Havel a tím završil svůj hattrick.

Litvínovští tak po bídném výkonu mohli jen děkovat svému brankáři, který po celý zápas držel svůj tým ve hře. „ Hory (Horák) chytal výborně, bohužel při prvním gólu střílel bek od modré a on vůbec nic neviděl přes bránící hráče a při těch dalších jsme mu vzadu moc nepomohli,“ hodnotí výkon jednoho z nejlepších hráčů utkání obránce Hora. „Ve třetí třetině jsme hned na začátku dostali nešťastnej gól na 3:0, což podle mého názoru rozhodlo celé utkání. Chomutov má dobrý kádr a v závěru si vedení pohlídal. Prostě bez důrazu, nasazení a hlavně gólu se vyhrát nedá,“ podtrhuje mizérii domácích Daniel Hora.

Radek Mrázek (HC Litvínov): Když budu hodně slušný, tak jsme hráli na ho*no, nezasloužili jsme si vůbec nic. Já když vidím přístup, chuť po vítězství a soustředěnost na zápas u některých hráčů, tak nechápu jak se mohli dostat až do kategorie juniorů. S tímhle přístupem by se nemohli dostat ani do mladšího dorostu. Oni hrají o svojí budoucnost, nevím co chtějí dělat příští rok a je jedno jestli je to mladší nebo starší hráč, ale s některými se po sezóně budeme muset rozloučit. Klíčový moment byl v tom jak jsme k utkání laxně přistoupili, to je jako celé. Hokej se hraje na góly, máme jasnou šanci, jsme v prostoru před brankou a vymýšlíme nějaký další postup. Soupeř vezme puk a hodí ho na bránu, ono to o někoho škrtne a je z toho gól, tohle bohužel my nejsme ochotný plnit. Je mi líto našeho brankaře Horáka, protože už na Spartě chytal výborně, dnes to jen potvrdil a my mu naším výkonem vůbec nepomáháme. Já na jeho místě, kdybych viděl práci některých obránců před sebou, tak vezmu brankářku a roštípu jim ji o záda.
Chomutov
Jaroslav Beck (Piráti Chomutov): Litvínov je silný soupeř, věřil si a chtěl získat body. Dnes jsme předvedli slušný defenzivní výkon v tom aktivním provedení, přestože bylo to utkání vyrovnané, tak jsme měli více šancí. Pořád jsme se snažili hrát směrem k jejich bráně a myslím si, že se nám to vyplatilo. Náš výkon byla také podpořený kvalitním výkonem našeho brankáře a to stejný litvínovských brankář nám pochytal spoustu tutových šancí. Přesto si myslím, že jsme zaslouženě vyhráli. Lepší než soupeř jsme byli především v defenzívě, aktivním přístupu, snažili jsme se hrát ve středním pásmu a dobře jsme dobruslovali hráče.