Preview A-tým 05.12.2019
Autor: Ondřej Mach

Důležitá bitva! Litvínov v pátek může přeskočit Olomouc

Nabitý zápasový rozvrh černožlutých pokračuje pátečním duelem na ledě olomoucké Mory. V rámci postavení se jedná o téměř tabulkové sousedy, desátí kohouti mají na chemiky náskok jen jednoho bodu. První letošní měření sil vyznělo lépe pro Moravany, kteří si z Litvínova odvezli tři body. Podaří se Severočechům oplatit úvodní porážku? Zápas startuje v pátek v šest hodin.

Začíná se blýskat na lepší časy?

Poslední týdny byly pro severočeský klub opravdu hektické. Mužstvo po rezignaci Jiřího Šlégra týden vedli asistenti Radim Skuhrovec a Jindřich Kotrla, přičemž herní projev se v posledních zápasech o něco zvedl. Chemici začali vítězstvím v derby proti Karlovým Varům, tři dny nato i přes velmi dobrý výkon nestačili na Zlín.

Chuť si však spravili v neděli před vlastními fanoušky, kdy v důležitém souboji přehráli Vítkovice. Hned po utkání navíc management odkryl jméno nového kouče, kterým se stal Vladimír Kýhos. Třiašedesátiletý trenér se domů vrátil po osmi letech a má jasný úkol: vyvést mužstvo z dolních pater tabulky na očekávané play off pozice.

„Situace v Litvínově mě nenechává chladným a jakmile mě Litvínov oslovil, tak to pro mě byla jasná volba, že jsem se rozhodl Litvínovu pomoci. Doufám, že to povede ke zlepšené hře a lepšímu postavení v tabulce,“ pravil Kýhos ke svému angažování.

A jak řekl, tak udělal. Hned v úterý Vervu čekala předehrávka 33. kola proti Mladé Boleslavi, která v poslední době nabrala skvělou formu. Hosté z Litvínova sice začali dobře a rychle vedli po brance Viktora Hübla, pak ale přišla studená sprcha v podobě dvou mladoboleslavských zásahů a cesta za bodovým ziskem se začala komplikovat.

Bruslaři vedli po čtyřiceti minutách už 4:1 a nic nenasvědčovalo tomu, že by si neměli dojít pro další domácí výhru. Pak ale přišla bouře. Osm minut po startu poslední periody bylo vyrovnáno a další dva slepené góly znamenaly neuvěřitelný obrat v podaní hostujícího celku. Po dvou trefách zapsali Adam Janošík a matador Viktor Hübl.

Pozápasové hodnocení připadlo na asistenta trenéra Jindřicha Kotrlu. „Do zápasu jsme šli s tím, že jsme viděli, jak kvalitním soupeřem Boleslav je. Ale zůstali jsme u stejné hry jako v posledních zápasech. Trpělivě jsme to dodržovali celé utkání, i když jsme po druhé třetině prohrávali 1:4,“ řekl bývalý hokejista.

„Do té třetí jsme nastoupili se stejným systémem, s tím, že se na začátku pokusíme dát nějakého góla, abychom se na domácí dotáhli. Což se nám pak povedlo. Vyšel nám dobrý obrat a zápas jsme nakonec vyhráli,“ dodal.

O výhru se v posledních dvaceti minutách zápasu zasloužil i Šimon Zajíček, jenž po druhé přestávce nahradil v brance Jaroslava Januse. Pro mladého gólmana to byl extraligový křest ohněm. „Zpočátku jsem byl nervózní a měl jsem trošku strach, ale v momentě, kdy jsem vstoupil na led, to ze mě všechno spadlo a chtěl jsem jen ukázat, co ve mně je a užít si zápas,“ zářil po utkání.

„Jsem rád, že jsem mohl zasáhnout do hry a pomoct ke třem bodům. Musím ale hlavně poděkovat klukům, kteří mě podporovali a hecovali. Strašně mi to pomohlo, taky toho hodně zablokovali, takže jsem neměl tolik práce. Před třetí třetinou jsme si řekli, že nic není ztracené a budeme bojovat až do konce. Jsem rád, že se nám ten obrat povedl,“ přidal dle úspěšnosti zákroků statisticky nejlepší brankáře turnaje O Pohár DHL.

Litvínov se tak bodově dotáhl na Vítkovice, na Kladno, Olomouc a Zlín už mu pak chybí jen bod. Aby si černožlutí mohli alespoň trochu oddechnout, musí v pátek nezbytně porazit právě Moru.

Do čela kanadského bodování litvínovských se nově dostal Jakub Petužálek (5+4), druhá přička patří nejlepšímu střelci Richardu Jarůškovi (10+8). Mezi obránci kraluje Adam Jánošík (4+3), v brance se střídají David Honzík a Jaroslav Janus

Mora střídá světlé okamžiky s obdobím temna

Podobně jako chemici jsou v nepříznivé situaci i hráči Olomouce. Když se podíváte na výsledky moravského celku, najdete záblesky, po kterých ale vždy přijde další nepříjemné klopýtnutí. I proto mají olomoučtí v současnosti o pouhý bod více než Severočeši, v jejich prospěch ale hovoří zápas k dobru.

Hanáci minulý týden v pátek přerušili dlouhou osmizápasovou sérii porážek na domácím ledě, s mistrovskými Oceláři si poradili v poměru 3:1. Týmoví příznivci zcela jistě doufali, že se dobrá nálada ze skalpu úřadujícího šampiona přesune i do dalšího klání na ledě hradeckého Mountfieldu. Bohužel pro ně se tak ale nestalo.

Diváci v Hradci se první branky dočkali až po polovině zápasu, v 32. minutě rozjásal fanoušky Mory Petr Kolouch. Ještě před koncem druhé dvacetiminutovky však v početní výhodě srovnal Rudolf Červený a domácí obrat dokonali na startu poslední periody, kdy se trefil Matěj Chalupa.

„Byl to celkově vyrovnaný zápas, v první třetině jsme tahali za kratší konec provazu, a to i vinou tří vyloučení. Byli jsme nedisciplinovaní, ale oslabení jsme hráli poměrně slušně. Ve druhé třetině jsme si vypracovali poměrně dost šancí a šli do vedení, v oslabení jsme ale inkasovali,“ nechal se slyšet hostující lodivod Zdeněk Moták.

„Ve třetí třetině jsme domácí víceméně kromě té jedné chyby k ničemu nepustili, jenže bohužel nebereme nic a já musím domácím pogratulovat,“ pokračoval olomoucký trenér.

Podobně se k prohrané bitvě vyjádřil i střelec jediné olomoucké branky útočník Kolouch. „Bylo to od první do poslední minuty vyrovnané utkání. Věděli jsme, o co hrajeme a chtěli jsme navázat na předchozí výhru, abychom se trochu odrazili od spodu tabulky. To se nám bohužel nepodařilo,“ uvedl.

Moravané tak nutně potřebují zabrat proti Litvínovu, který by je v případě vítězství přeskočil v tabulce. Nejproduktivnějším hráčem Mory je Zbyněk Irgl (9+9), v zadních řadách se nejvíce daří Davidu Škůrkovi (3+8). V brance dostávají zhruba stejný prostor Jan Lukáš a Branislav Konrád.

Sestavy z posledních utkání

HC VERVA Litvínov: Janus (41. Zajíček) – L. Doudera, Jánošík (A), T. Pavelka, Kudla, Baránek, J. Říha, Kubát – F. Lukeš, V. Hübl (C), Petružálek – Jarůšek, M. Hanzl (A), Mahbod – Gerhát, Helt, Myšák – Trávníček, J. Mikúš, Válek

HC Olomouc: Lukáš (Konrád) – Ondrušek (A), Jaroměřský, Švrček, Škůrek, Vyrůbalík (C), Dujsík, Valenta – Olesz, Kolouch, Irgl – Klimek, Nahodil, P. Musil – Burian, J. Knotek (A), V. Tomeček – J. Káňa, Strapáč, Skladaný

06.12.2019 18:00