Preview A-tým 11.01.2021
Autor: Šimon Kadeřávek

Potvrdí Litvínov formu? Verva míří na led posledních Českých Budějovic

Vervě se v nové roce daří, ze čtyř zápasů prohrála pouze jediné utkání, naposledy si Severočeši smlsli na Pardubicích. Motor je na tom o něco hůře, protože okusil chuť vítězství pouze dvakrát. V dohrávce 12. kola Tipsport Extraligy budou oba týmy bojovat o důležité body do tabulky. Bodový zisk by se hodil především posledním Českým Budějovicím. Zápas začíná netradičně v 17:20 a bude vysílán na programu ČT Sport.
Mančafty na sebe narazily v letošní sezoně pouze jednou a úspěšnějším týmem byl Litvínov. Skóre otevřel po čtyřech minutách Zdráhal, hosté ale reagovali díky Slováčkovi. Zkraje druhého dějství posunul Motor blíže k vítězství Jonák. O dělbě bodů rozhodla až třetí dvacetiminutovka, nejprve jásal Hanzl, poté se trefil polský mladík Zygmunt a Verva po tuhém boji získala tři body.

Gólové příděly

Verva se potýkala s nízkou produktivitou, což se odráželo také na počtech gólů. Například na začátku prosince dokázal Litvínov nastřílet pouze šest branek během čtyř zápasů. Situace se pomalu zlepšuje, což můžeme doložit jednoduchými počty. V roce 2021 stihli Severočeši čtyři zápasy, v nichž slavili celkem 14 gólů. Naposledy se prosadili dokonce pětkrát v jednom zápase.

Utkání s Pardubicemi se vyvíjelo dobře, Verva se prosadila díky Balinskisovi, kterému nahrával Pospíšil. Dynamo držel ve hře především brankář Klouček, který předváděl velmi kvalitní zákroky. Ve druhé třetiny kralovali muži v maskách, ale Litvínov si nechal trumfy až do samotného závěru. Ofenzivní uragán zahájil svým 250. gólem v Extralize Lukeš, záhy se k němu přidal Pospíšil, Žejdl a Hanzl. Zapadnout nesmí ani čisté konto Denise Godly.

„My jsme samozřejmě velmi spokojení s hrou i výsledkem, chlapci si šli za vítězstvím po celý zápas,“ vychválil své svěřence Vladimír Országh. „Bylo velmi důležité, že jsme dali gól na začátku třetí třetiny,“ poukázal na trefu Františka Lukeše, která nastartovala černožlutou kanonádu. „Podržel nás Denis Godla, jsme za jeho nulu moc rádi, jsme také rádi za Františka Lukeše, který se dostal do klubu kanonýrů, ale dnes hráli výborně všichni hráči,“ smekl před celým týmem hlavní kouč. „Byl to asi náš nejlepší zápas v sezoně,“ uzavřel hodnocení.

Zápas byl zlomový především pro Františka Lukeše, litvínovský útočník dosáhl na metu 250 gólů v Extralize. „Je krásné dát 250 gólů v Extralize, ale mnohem víc si cením dnešního vítězství,“ řekl v rozhovoru po zápase. „Aktuálně je pro mě hlavní vítězství týmu,“ vypověděl rozhodně. I jeho góly totiž táhnou Vervu vzhůru tabulkou. Aktuálně Severočechům patří desátá příčka, na devátou Kometu jim chybí sedm bodů.

Kdo patří mezi nejmladší hráče týmu? Benjamínkem je v aktuálním kádru obránce Ondřej Baláž, který oslavil osmnácté narozeniny v listopadu. Druhý nejmladší hráč Litvínova je devatenáctiletý gólman Šimon Zajíček. Ten dokonce nedávno odchytal celé utkání. V útoku patří mezi holobrádky Přemysl Svoboda, který se nedávno slavil dvacáté narozeniny.

Bude líp?

Motor se letos vrátil mezi českou hokejovou elitu a zatím si na nové prostředí zvyká. Aklimatizace ale probíhá pomalu, protože České Budějovice figurují na posledním místě, během třiceti zápasů vybojovat dvacet jedna bodů. Na přímého konkurenta ze Zlína ztrácí bodů šest. Na druhou stranu dokázal Motor v posledních pěti zápasech čtyřikrát bodovat. V neděli si vyšlápl na zlínské Berany.

První slovo řekli domácí, kteří se prosadili zásluhou Prokeše. Svého parťáka napodobil Suchánek a o výsledku bylo prakticky rozhodnuto. Zlín totiž srážela častá vyloučení. Ani jedno však nedokázal Motor potrestat. Ve třetím dějství se ale Berani nadechli díky Vopelkovi. Dlouho to vypadalo, že v Českých Budějovicích bude k vidění drama až do samotného konce. Tuhý boj ukončil Doležal a zařídil Motoru první domácí výhru v základním hracím čase.

„Bylo důležité, že jsme z první třetiny vytěžili dvougólové vedení, protože soupeř měl také dobré příležitosti,“ řekl po utkání Václav Prospal. „Nedařily se nám přesilovky, ale podržel nás gólman Čiliak. V závěrečné třetině nám pomohl třetí gól a jsem rád, že jsme utkání dotáhli do vítězného konce,“ dodal někdejší reprezentant.

„Chtěli jsme odčinit výkon a výsledek v Liberci,“ vypověděl v pozápasovém rozhovoru Radek Prokeš, střelec úvodního gólu. Motor totiž musel strávit vysokou prohru 0:7.

Nejmladším hráčem je Václav Svach, kterému je osmnáct let. V patách mu je útočník Pavel Novák. Mezi brankáři je benjamínkem Marek Dvořák.

10.01.2021 17:20