Zápasy 19.10.2014

Bojovné derby těsně pro Karlovy Vary

Ve druhé třetině Viktor Hübl smazal jednobrankový náskok Varů, ale v závěrečném dějství se z přesilovky domácí prosadili a vyhráli podkrušnohorské derby 2:1.
19.10.2014
K. Vary
2:1
1:0, 0:1, 1:0

Energie KV

Závorka – Sičák, Harant, Redlihs, J. Tomeček, Deyl, Šmach, Dvořák – Vachovec, Kverka, Duda – Heizer, Skuhravý, D. Hruška – Pšurný, Balán, V. Tomeček – Štals, R. Hruška, Koblasa. Připraveni Habal a Gorčík. Trenéři Mlejnek a Kverka st.

Francouz – Kubát, Chaloupka – Šlégr, Pavlík – Sklenička, Zeman – Majdan, Hübl "C", Lukeš – Martynek, Hanzl, Ručinský "A" – Písařík, Piroš "A", Gerhát - Šrámek, Smolka, Jurčík. Připraveni Soukup a Baránek. Trenéři Rulík a Hořava
Branky a nahrávky: 2. Pšurný (Balán, Tomeček), 43. R. Hruška (Balán, Šmach) – 32. Hübl (Lukeš, Ručinský) Rozhodčí: Lacina a Úlehla Vyloučení: 9:6, navíc Lukeš (L) 2+2 min. Využití: 1:1 Oslabení: 0:0 Zásahy: Závorka 36 - Francouz 27 Diváci: 2895
Litvínov potřetí v sezóně nasadil do hry Jiřího Šlégra, který nahradil Pavelku, a trenéři také pozměnili složení třetí a čtvrté formace. Domácí nasadili do hry i oba hráče, kteří nedávno působili v Litvínově, Pšurného a Skuhravého.

A právě jeden z nich, Pšurný, už na konci 2. minuty zápasu otevřel skóre. Trefil se z hranice brankoviště po zpětné přihrávce. Gól stanovil skóre celé třetiny, i když v ní měli více ze hry hosté. Brankově se ale neprosadili.

Šancí přitom bylo poměrně dost. Ještě v 5. minutě mohl zvýšit nejproduktivnější varský hráč Tomeček a po něm měl dobrou palebnpou pozici Duda, ale poprvé Francouz zachránil a podruhé Dudovi sjel puk z hole.

A pak už pálili hlavně hosté. V přesilovce Hübl a Lukeš (vyloučen Duda za faul na Šlégra), Martynek z dorážky Hanzlovy střely trefil zdálo se tyč. Písařík, znovu Lukeš a znovu Martynek také neuspěli. Domácí měli možností méně, ale zase vyloženější, Kverka neuspěl v přečíslení.

Po Martynkově vyloučení zahřál trestnou lavici ještě Koblasa, v dobré šanci zakončoval Ručinský, ale nic platno - první třetinu musel Litvínov s několika desítkami svých fanoušků v hledišti shrnout slovy: prohráli jsme ji, i když jsme nemuseli. Také Závorka totiž ukázal vysokou kvalitu.

Druhé dějství zvýraznilo herní převahu žlutých a domácí často sahali po viditelných nedovolených zákrocích. Začali však opět gólovou šancí, Heizerovu přihrávku na volného Hrušku dokázal zblokovat Šlégr. Při Lukešově vyloučení ohrozil Závorku tečí Hübl a pak přišla série čtyř trestů Energie.

Postiženými byli Lukeš, Šrámek, Pavlík a Gerhát, potrestanými Hruška, Pšurný, Duda a znovu Pšurný. Dobývání domácí klece však bylo dlouho marné, místo Závorky na ní visela pořádná závora. A to se dvě vyloučení o 6, resp. o 26 vteřin, překrývala.

Ale poslední výhoda branku přinesla! Ručinský elegantně zavezl puk do útočného pásma, předal Lukešovi a ten narýsoval krásnou křižnou přihrávku Hüblovi. Přesnější jeho střela být nemohla: tyč - síť - gól. To Závorka nemohl stihnout, 1:1.

Mohlo to být za chvíli ještě lepší, Pavlík z úhlu trefil gólmana do hlavy a odtud puk zamířil do břevna... Pavlíka pak dvakrát nepříjemně zasáhl vystřelený kotouč, ale bojoval příkladně dál. Sudí následně vyloučili Hanzla za držení a později Majdana. Početní výhodu domácím však zkrátil zákrok Dudy na Šlégra.

Jeho trest dobíhal po změně stran, Verva se k pořádnému ohrožení domácích nedostala a byla to dvakrát škoda. Přísné vyloučení Skleničky totiž potrestal R. Hruška. Sraženou střelu Francouz vyrazil a dorážka se karlovarskému hráči povedla, 2:1.

Důležitým momentem zbytku zápasu bylo Lukešovo vyloučení při litvínovské přesilovce na 2+2 minuty za zranění protihráče. Jak ukázal záznam, bylo způsobeno pukem. Paradoxně po zákroku protestovali domácí, sudí po poradě verdikt potvrdili.

V závěrečném tlaku umocněném i vyloučením Skuhravého Litvínov šance měl, štěstí ale ne. Poprvé v sezóně tak prohrál dvakrát za sebou.

Viktor Hübl uvedl pro ČT: "Po rychle inkasované brance jsme se prakticky celou třetinu nemohli pořádně dostat do tempa. Ve druhé se nám to podařilo a vyrovnali jsme. Třetí třetinu jsme začali přesilovkou, ale nevyužili jsme ji a naopak za chvíli v oslabení sami inkasovali. Srovnat se nám pak už bohužel nepovedlo."

Energie KV
Karel Mlejnek: „Kdybychom v první třetině využili dvě tři stoprocentní příležitosti, mohli jsme soupeři odskočit. Ve druhé třetině jsme nebyli spokojeni s disciplínou, ačkoli jsme si před zápasem zdůrazňovali, že Litvínov nemůžeme pouštět do přesilovek, ve kterých je silný. Na druhou stranu jsme odvedli v oslabení dobrou práci. V závěrečné třetině jsme po dlouhé době dali gól v přesilové hře a díky tomu získali tři body, se kterými jsme velmi spokojeni.“
Miloslav Hořava: „Bylo to těžké a vyrovnané utkání. Rozhodl fakt, že jsme měli k dispozici mnoho přesilovek, ale využili jsme jen jednu jedinou. Vary hrály velmi dobře, obětavě, jako ostatně celou sezonu.“